Europejski Festiwal Orkiestr w Bad Schlema w Niemczech

W dniach 19-21 września 2014 Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka brała udział w 17. Europejskim Festiwalu Orkiestr w miejscowości Bad Schlema w Niemczech. Było to bardzo ważne wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich, ponieważ festiwal ma rangę międzynarodową, a organizatorzy zapraszają najlepsze orkiestry z Europy, tak więc znaleźliśmy się w znakomitym gronie.

Niemcy jako organizator prezentowali cztery orkiestry z różnych regionów swojego kraju, poza tym były orkiestry z Węgier, Szwajcarii, Litwy, Anglii, Belgii, Austrii, Szkocji, Holandii, Włoch i Czech. Jest to tak niesamowita impreza, że aby oddać prawdziwy jej charakter, trzeba to po prostu przeżyć. Koncerty odbywają się w potężnym namiocie mieszczącym dwie sceny po przeciwnych stronach, kiedy na jednej scenie koncertuje orkiestra, to na drugiej scenie w tym czasie instaluje się następna, a wszystko to w atmosferze wielkiego święta muzycznego. Znakomita publiczność wypełniająca namiot bardzo żywiołowo i spontanicznie reaguje na występy orkiestr, nagradzając gromkimi brawami wszystkich, a wyjątkowo takie utwory, które są wykonywane na bis, co i nam się udało osiągnąć. Była to przepiękna uczta muzyczna, na której od rana do późnej nocy słychać było muzyczne inspiracje z różnych zakątków Europy, przeplatane a to szkockimi dudami, a to trąbitami z Tyrolu, bawarskimi marszami, szlagierami różnych kompozytorów, a wśród tego nasze przepiękne góralskie stroje i muzyka, która jakże inaczej, dostojniej brzmiała na tym festiwalu, powodując dreszcz emocji zwłaszcza przy Hejnale Łąckim, płynącym jakby echem z naszych gór.

                Jestem przekonany, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty, promując naszą Ojczyznę Polskę, ukochaną Ziemię Łącką – jej folklor. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że mogliśmy się zaprezentować na takim wspaniałym festiwalu. Dodać należy, że region w którym koncertowaliśmy jest krajobrazowo bardzo podobny do naszych okolic – góreczki mniejsze i większe, lasy iglaste i mieszane, co powodowało, że czuliśmy się jak ryby w wodzie. O wysokim poziomie naszej orkiestry świadczy fakt, że zostaliśmy zaproszeni przez organizatora na festiwal w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój email nie bedzie upubliczniony.


Twój Email (wymagany)