Z wizytą w Szob na Węgrzech

W dniach 27-29 czerwca br. Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka oraz delegacja samorządu Gminy Łącko przebywała na Węgrzech w partnerskiej Gminie Szob. Odbywały się tam doroczne uroczystości z okazji święta patrona Gminy Szob św. Władysława.

W pierwszy dzień odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasteczka w barwnej paradzie, która zakończyła się na centralnym placu miejscowości. Tam uczestniczące orkiestry – z Łącka i z Nagymaros wykonały wspólnie Marsza Podhalańskiego, zaś mażoretki z Szob dały pokaz swoich umiejętności. Natomiast wieczorem odbyło się wspaniałe widowisko rycersko-cyrkowe.

Sobota była centralnym dniem obchodów święta. Zapoczątkował ją koncert w wykonaniu łąckiej orkiestry, który nagrodzony został tak gromkimi owacjami, że muzycy pod dyr. dr. Stanisława Strączka, musieli jeszcze kilkakrotnie bisować. Potem wystąpiły m.in. zespoły regionalne z Niemiec i Węgier.

Niezwykłą uroczystością okazało się odsłonięcie tablicy upamiętniającej uchodźców z Polski z okresu II wojny światowej, którzy w mieście Szob przebywali przez cały okres wojennej zawieruchy. Zabrzmiał hymn węgierski i polski w wykonaniu łąckiej Orkiestry, a następnie została odczytana historia związana z przebywaniem Polaków w okresie II wojny światowej na gościnnej węgierskiej ziemi. Sekretarz Gminy Łącko wespół z Sekretarzem Gminy Szob odsłonili tablicę umieszczoną na budynku, w którym przebywali polscy uciekinierzy, a następnie lokalny chór wykonał „Boże coś Polskę” zarówno w polskiej, jak i węgierskiej wersji.

Zabierając głos Stanisław Piksa Sekretarz Gminy Łącko podziękował serdecznie braciom Węgrom za pomoc, jaką okazali naszym rodakom i polecił ich opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Wiedzieć bowiem należy, iż paulini przywędrowali do Polski i osiedlili się na jasnogórskim wzgórzu zakładając tu zakon i sanktuarium z miejscowości Márianosztra, leżącej w Gminie Szob, co dodatkowo podkreśla polsko-węgierskie związki.

W poranek niedzielny po pożegnaniu przyszedł czas na powrót do Łącka. Wyjazd ten na pewno dostarczył wszystkim jego uczestnikom wielu wzruszających, niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój email nie bedzie upubliczniony.


Twój Email (wymagany)